U srijedu, 10.5.2023. godine u školi smo organizirali opći roditeljski sastanak na kojem smo se, kroz panel diskusiju bavili temom “Resursi u zajednici”. Učesnici panela su bili:
- mr. sc. Amira Išerić – direktorica škole
- Vildana Bakšić – predsjednica Vijeća roditelja škole
- Inga Lokmić-Pekić, dr. med., specijalista neuropsihijatar
- Tarik Smailbegović – dipl. socijalni radnik
- mr. sc. Azra Jasika – pedagoginja škole i moderator diskusije.
Ostvrena je naša namjera da, u aktuelnoj kriznoj situaciji izazavanoj nemilim događajima i ubistvima djece u Beogradu, potaknemo sve paneliste i druge učesnike skupa, da situaciju nastoje sagledavati iz perspektive raspoloživih resursa u zajednici. Jasno je komunicirano da svaki pojedinac u sali – u ulozi roditelja ili stratelja, odagajatelja i profesionalca u školi – nosi sa sobom određeni socijalni kapital, koji unosi u porodični i javni prostor.
Svako od 41 evidentiranog učesnika sastanka, kao i sami panelisti, dali su važnost djeci koju su ovdje zastupali. Ličnim prisustvom i učešćem su odredili su se kao oni koji traže rješenja i djeluju u području sigurnosti djece u porodičnom i školskom okruženju, uzimajući u obzir da ne postoje jasne granice kad jedan odgojni sistem prestaje, a drugi počinje sa svojim ujecajem. Uzajamno se prožimaju i čine neraskidivo tkivo transgeneracijske podrške djeci i omladini u zdravom odrastanju.
Posebna važnost data je ulozi porodice u kontekstu Porodičnog zakona[1]. U prvom planu bile su tri primarne zadaće porodice, koje se samo u nuždi prenose na organ starateljstva, radi zaštite najboljeg interesa djeteta i ostvarenja svih njegovih potencijala. U zaključku smo afirmirali ono što škola i porodica zajedno čine na izgradnji univerzalnih ljudskih vrijednosti kod djece.
Panelisti su, iz ličnog i profesionalnog ugla, naveli programe ili ponudili mjere i rješenja, koje prepoznaju kao resurse u zajednici, radi sistemske podrše djeci i mladima. Saznanja roditelja, sa prethodne edukacije o cyber nasilju, potakle su ideju o pokretanju radionica o toj temi, za djecu mlađeg osnovnoškolskog uzrasta.
Šteta što nije bio veći odziv roditelja/ staratelja učenika, ali i radnika škole, da participiraju u radu na sastanku, unoseći svoj socijalni i profesionalni kapital kao resurs u zajednici. U prilog tome, uz ovaj tekst dodajemo neke korisne linkove i materijale, koji mogu biti vodič ili putokaz u daljem jačanju roditeljskih i/ili profesionalnih kompetencija.
Korisni linkovi i materijali:
https://www.unicef.org/croatia/price/kako-biti-podrska-djeci-i-mladima-u-kriznim-okolnostima
https://prevencija.ba/bs/vijesti-snazne-porodice/item/635-poziv-za-ucesce-u-programu-snazne-porodice
[1] Porodični zakon BiH i Porodični zakon FBiH – dostupni na internetu.